Odin Award er en del af Odense Iværksætterfestival

JURY 2022

Torben F. Rasmussen

E-conomic, Umbraco, investor mm.

Torben Frigaard Rasmussen er tidligere direktør og medejer af Retail Internet som i starten af 00’ var et af de første firma til at introducere performance baseret online marketing.

Firmaet blev solgt til et børsnoteret fransk firma i 2006. Senere blev Torben CEO og medejer af e-conomic, som under Torbens ledelse blev til Nordens førende leverandør af Saas baserede regnskabs-systemer for små og mellemstore firmaer. E-conomic er dd. markedsleder i Danmark og bruges af mere end 100.000 firmaer. Economic ejes i dag af VISMA.

question-sign-on-person-head

Brian Djernes

Owner, Cane-Line A/S

Brian Djernes har brugt det meste af sit liv som direktør og medejer af møbelvirksomhederne Cane-Line og Sika-Design i Rynkeby, som han har været med til at gøre til en enorm international succes. Samtidig har han to gange som formand ført H.C. Andersen Festivals gennem succesrige og festlige uger i Odenses centrum.

Anne Dyrehauge

CEO, Media City

Anne Scheel Nordestgaard Dyrehauge er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i Aarhus. Hun har arbejdet som redaktør på TV 2 Nyhedernes tidlige aftenudsendelser og blev senere udnævnt til redaktionschef for TV 2 PLAY Nyhederne. I dag står hun i spidsen for Danmarks første medietech-klynge, som direktør for Media City Odense.

Søren Kristensen

Opus Group, Tikko, Athenas

Søren Kristensen startede foredragsvirksomheden Athenas under sin studietid, der i dag er blevet til en international virksomhed med kontorer i adskillige lande med mange forskellige aktiviteter – både foredragsformidling, billetsalg og meget andet. Virksomhedens hovedkontor er beliggende i Odense. Desuden optræder han som investor i flere virksomheder.

Dorthe Milling

Koncerndirektør Milling Hotels

Dorthe Milling er en stærk, empatisk og visionær leder med over 25 års erfaring som hotelejer, direktør og bestyrelsesarbejde. Dorthe underviser på Erhvervsakademi Aarhus på Serviceøkonomernes uddannelse. Her underviser hun blandt andet i Salg og Salgspsykologi samt Hotelspecialet som indholdet økonomi, iværksætteri, LinkedIn, branchekendskab, markedsføring mm.